Fővárosi Településterv módosítása 2025
FŐVÁROSI TELEPÜLÉSTERV MÓDOSÍTÁSA – KÉRJÜK, VÉLEMÉNYEZZE!
MOCSÁROSDŰLŐT ÉRINTŐ FONTOS RÉSZLETEK
EGY NÉGYZETMÉTERREL SE HÁTRÁLUNK! - A MOCSÁROS ZÖLD MARAD!
Budapest új településtervet készít, amiben a Mocsárosdűlőt érintő változtatások is szerepelnek. A tervezet hosszú távon a Mocsáros-dűlő Aranyhegyi út felé eső, távfűtő vezetékeken túli területének beépítésével számol, ami ellene megy az elmúlt években elhangzott ígéreteknek, és a Főváros Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akciótervnek (Radó Dezső Terv) is.
• elektronikusan a telepulesterv@budapest.hu e-mail címen,
• írásban a Főpolgármesteri Hivatal Várostervezési Főosztályának megküldve (1052 Budapest, Városház utca 9-11.),
• személyesen az Fővárosi Önkormányzat Ügyfélszolgálatán (1052 Budapest, Bárczy István utca 1-3.),
• közvetlenül az E-TÉR felületén.
A véleményezési dokumentáció 2025. május 8-ig az alábbi oldalról letölthető:
https://budapest.hu/fejlesztesek/varosfejlesztesi-strategiak/fovarosi-telepulesterv
A véleményezést megkönnyítendő az alábbiakban röviden összefoglaltuk a Mocsárosdűlőt érintő legfontosabb információkat, valamint az összefoglaló után egy, a részleteket bővebben tartalmazó változat is olvasható.
Összefoglaló:
- Ahogy az elmúlt 25 évben, úgy most sem támogatjuk a Mocsárosdűlő sem részleges, sem teljes beépítését. A 2021-es módosításkor pozitív fejlemény volt, hogy a ~918 ezer négyzetméter addig beépítésre szánt területből ~650 ezer négyzetmétert beépítésre nem szánt terület lett, ennek köszönhetően a természetvédelmi terület 24 hektárról 75 hektárra nőtt.
Sajnos a mostani tervezet szerint a 2021-ben kimaradt terület (a vasút, az Aranyhegyi út és a távhővezeték által határolt ”háromszög”) hosszú távon „kis távolságok városa” elvre alapozva beépítésre fog kerülni. (Ez a rész a térkép bal oldalán, Lk2-vel van jelölve, kék-rózsaszín csíkozással.)
Tiltakozunk a terület beépítése ellen! Ez a terület is kerüljön valamilyen nem beépíthető kategóriába! A Fővárosi Közgyűlés illetékes bizottságának 2022. februári döntése alapján ez a rész legyen közpark besorolású terület.
- A tavalyi évben egy csak a Kárpát-medencében élő szöcskefajt, a magyar tarszát fedezték fel a Mocsárosban. A Pest Vármegyei Kormányhivatal a tarsza védelmében természetvédelmi korlátozó intézkedéseket vezetett be. Emiatt a korábban a déli részre tervezett ökologikus közpark nem valósítható meg, a természetvédelmi terület 87 hektárra szeretnék bővíteni.
A közparkot a Mocsáros helyett az ún. aquincumi réten kívánják megvalósítani.
A természetvédelmi terület bővülése önmagában pozitívum, viszont emiatt nem lesz megvalósítható a szabad kutyázás lehetősége a helyi lakosok számára. Lehet, hogy a közparkra tervezett új helyszín kedvezőbb azoknak, akik HÉV-vel érkeznek vagy az aquincumi lakótelepről, de a mocsárosdűlői lakosok igényeivel nem számol. Amennyiben a Kormányhivatal korlátozó intézkedéseivel nem megy szembe, javasoljuk, hogy részben vagy egészben maradjon közpark kategóriában ez a terület. Ez a tervlapon szereplő besorolás nem jelenti azt, hogy itt a valóságban is szükség lenne egy közpark kialakítására, elegendő lenne, ha kijelölésre kerülne egy terület, ahol a póráz nélküli kutyázás feltételei biztosítva lennének.
- A kormányhivatal tarsza miatti korlátozásai a beépíteni szánt „háromszögre” is érvényesek. Hogy lehetséges, hogy közpark nem alakítható ki a területen, kaszálni csak búvósávok kihagyásával lehet, ahogy intenzív legeltetés sem megengedett, de a „háromszögben” ennek ellenére lehet majd építkezni?
- Az északi részen tájgazdálkodási mezőgazdasági terület létrehozása (Mt) támogatható, ezzel megszűnik a Határ út mellett található intézményi terület (Vi-3).
A szabad kutyázás érdekében javasoljuk, hogy az intézményi terület ne tájgazdálkodási mezőgazdasági területté legyen átsorolva, hanem közparki kategóriába.
- Támogatjuk a Gladiátor Családi Pihenőpark és Játszótér telkeinek átsorolását beépíthetőből közpark kategóriába, valamint a Pihenőparktól északra található telkek átsorolását beépíthetőből erdő kategóriába.
A Mocsáros-dűlőt érintő részletekről bővebben:
- A legutóbbi, 2021-es településszerkezeti terv módosításkor az eddigi ~918 ezer négyzetméter beépítésre szánt területből ~650 ezer négyzetmétert beépítésre nem szánt terület lett a Mocsárosban. Így a vasút, az Aranyhegyi út és a távhővezeték által határolt ”háromszög” beépíthető terület (Lk-2, 20,35 hektár) maradt. Ez a terület a térkép bal oldalán, rózsaszín alapon, kék csíkozással látható. A korábbi ígéretek ellenére azonban ezen a besoroláson a mostani tervezet szerint nem akarnak módosítani. A Mocsárost így a távhővezeték mentén két részre „bontják”, A és B területre. A terület: Zöldinfrastruktúra és rekreáció fejlesztését támogató akcióterület (92,38 hektár). Itt valósul meg közép távon, 7 év alatt, a 2024-ben elkezdett LIFE Biodiverz város program. Hosszú távon pedig a B részen (20,35 hektár), a „háromszögben”, „kis távolságok” városa elvre alapozva, vegyes funkciójú területet akarnak létrehozni:
„A terület kialakításánál a városi szövethez kapcsolódó, közhasználatú területek alakítandók ki, mely a terület feltárhatósága mellett a gyalogos elérhetőséget is biztosítja. A „B” jelű területen maximum 80 lakás/ha lakás sűrűség alakítható ki, ahol a hektár adat a teljes területre számított érték (a közlekedési területekkel, zöldterületekkel és alapintézményi területekkel együtt).”
(Településterv, Településfejlesztési terv, II. kötet Cselekvési program – 270-271. oldal)
Funkciók a B részen: intézményi terület (1,67 ha), közúti közlekedési terület (0,71 ha), vegyes intézményi és lakóterület (17,96 ha, ebből min. 5,39 ha közpark, és min. 3,6 ha intézményi terület.)
Annak ellenére tervezik így, hogy a Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottsága 2022 februárjában javasolta, hogy ez a rész is legyen közpark (Zkp jelű közpark, közkert területfelhasználási besorolású terület). A megszavazott bizottsági határozat azóta sem került a Közgyűlés elé.
Nem értettük a késlekedés okát, ezért a tavalyi fővárosi közmeghallgatáson rákérdeztünk a terület sorsára, az alábbi választ kaptuk Karácsony Gergely főpolgármester úrtól:
„Az átsorolás végrehajtását a fővárosi településrendezési eszközök módosításával vagy új fővárosi tervek megalkotásával lehet elérni, amelynek előkészítői munkái 2022-ben megkezdődtek. Mindezzel egyidejűleg módosult a településtervezés keretrendszerét meghatározó építési törvény, majd 2023-ban megjelent a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény, amely bevezette a településterv (településfejlesztési terv és a településrendezési terv együttesen) tervműfajt a magyar jogrendbe. A Településterv a továbbiakban felváltja a hatályos településrendezési eszközöket (így a településszerkezeti tervet és rendezési szabályzatot), valamint a településfejlesztési terveket. A Fővárosi Önkormányzat 341/2023. (IV. 26.) Főv. Kgy. határozatának megfelelően megkezdődött az egész városra kiterjedő ún. Fővárosi Településterv készítése, amelyről tervezetten 2025. év végén dönthet a Fővárosi Közgyűlés. A fenti bizottsági döntéssel összhangban a Mocsárosdűlő területfelhasználását illető változást a Fővárosi Önkormányzat az új Fővárosi Településterv megalkotása során kívánja elérni.”
Ez a válasz ellentmond a most véleményezhető Településtervben leírtaknak, a „kis távolságok” városa elvre alapozott beépítést nem is említi, mint lehetséges opciót.
A tervezett beépítés azért is érthetetlen, mert Bardóczi Sándor főtájépítész úr a Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottságának 2025. február 10-i ülésén ismertette a Mocsárosra és LIFE pályázat megvalósítására vonatkozó legfrissebb információkat. Itt elhangzott, hogy a tavalyi évben egy csak a Kárpát-medencében élő szöcskefajt, a magyar tarszát fedezték fel a Mocsárosban.
Emiatt a tervezett ökologikus közpark nem valósítható meg, a természetvédelmi terület 87 hektárra fog bővülni. A Pest Vármegyei Kormányhivatal a tarsza védelmében természetvédelmi korlátozó intézkedéseket vezetett be, nem csak a közpark helyén, hanem a tervezet szerint beépíteni kívánt „háromszögben” is, amelyek értelmében a fokozottan védett faj egyedeit, valamint élőhelyét veszélyeztető, károsító tevékenység nem végezhető. Ezeket a korlátozásokat a tervlapra is fel kell vezetni. A tarszák jelenlétével a tervezet is számol, a kormányhivatali korlátozásokat is említik. (Településterv, Fejlesztési terv munkarész, III. kötet – Fejlesztési tervlap, 418. o.)
Az A részen még közpark sem lehet a tarszák miatt, de a B területen lehet majd a jövőben építkezni?
Ahogy az elmúlt 25 évben, úgy a továbbiakban sem támogatjuk a Mocsáros beépítését, így követeljük, hogy az illetékes bizottság döntése értelmében kerüljön átsorolásra a B terület beépíthető kategóriából közparki kategóriába! Eddig azt a választ kaptuk, hogy nem lehet átsorolni, mert nem csak fővárosi tulajdonok vannak itt, ki kellene sajátítani a magántulajdonú telkeket. Egyébként attól még, hogy a terület beépíthető kategóriában marad, nem jeleni azt, hogy automatikusan be is kéne építeni, azonban a tervben felvázolt hosszú távú koncepció aggodalomra ad okot. Ezzel egyetemben nem látjuk indokoltnak a B terület déli részén a véderdő sáv átsorolását sem beépíthető kategóriákba. (Védelmi erdő (Ev-Ve) -> Kisvárosias, jellemzően szabadonálló jellegű lakóterület (Lk-2) / Intézményi, jellemzően szabadonálló jellegű terület (Vi-2).)
Óbuda-Békásmegyerre és a budapesti agglomerációra ki lehetne tenni a megtelt táblát, nincs szükség újabb építkezésekre. Csináljanak szociális bérlakásprogramot a most frissen megvásárolt Rákosrendezőn, valamint fejlesszék a belvárosi lakásokat.
- Támogatjuk az A területen:
- A Gladiátor Családi Pihenőpark és Játszótér telkeinek átsorolását beépíthetőből közpark kategóriába.
(Lk2 -> Zk)
- A Pihenőparktól északra található telkek átsorolását beépíthetőből erdő kategóriába.
(Lk2 -> Er)
- A természetvédelmi terület 87 hektárra bővítése is pozitívumnak tekinthető, de az alábbi szempontra szeretnénk felhívni a figyelmet:
A tarszák miatt mivel nem lehet közpark, a szabad kutyázás lehetősége nem megoldott. A póráz nélküli kutyázást lehetővé tevő integrált rész kijelölésére szükség lett volna. És bár tervben van az ökologikus közpark pótlására egy park kialakítása az aquincumi réten, ez nem fog megoldást jelenteni. A tervezet nem számol azzal, hogy a mocsárosdűlői lakosok, családok is sokan rendelkeznek kutyával. Lehet, hogy a közparkra tervezett új helyszín kedvezőbb azoknak, akik HÉV-vel érkeznek, vagy azoknak akik az aquincumi lakótelepről mennek oda. Viszont ha a mocsárosdűlői lakosok az aquincumi réten szeretnétek kutyát sétáltatni, akkor már most is oda járnának, ahogy például a kaszásdűlőiek közül most is sokan használják a területet, bárminemű beavatkozás, elkerítés nélkül. Amennyiben a Kormányhivatal korlátozó intézkedéseivel nem megy szembe, javasoljuk, hogy részben vagy egészben maradjon közpark kategóriában a Mocsáros déli részén a terület. Ez a tervlapon szereplő besorolás nem jelenti azt, hogy itt a valóságban is szükség lenne egy közpark kialakítására, elegendő lenne, ha kijelölésre kerülne egy rész, ahol a póráz nélküli kutyázás feltételei biztosítva lennének.
- Az északi részen tájgazdálkodási mezőgazdasági terület létrehozását (Mt) támogatható, ezzel megszűnik a Határ út mellett található intézményi terület (Vi-3).
(Ezen az intézményi területen található jelenleg a Zabszalma Alapítvány lovardája, 2026-ig érvényes területhasználati megállapodással. Számukra jelenleg keresnek máshol ideálisabb helyet.)
A szabad kutyázás érdekében javasoljuk, hogy az intézményi terület ne tájgazdálkodási mezőgazdasági területté legyen átsorolva, hanem közparki kategóriába. Nem tartjuk elegendőnek, de kis mértékű megoldást jelentene a problémára.

Hisszük, hogy összefogással elérhető a maradék beépíthető terület átsorolása is valamilyen zöld kategóriába! A városnak több zöldre van szüksége, a meglévő zöldterületek védelmére.
A tervezetet Egyesületünk is véleményezni fogja, valamint az illetékes fővárosi bizottságok tagjaihoz, illetve Közgyűlés képviselőihez fogunk fordulni, hogy ilyen formában ne fogadják el a Településtervet.
Kérjük, hogy éljenek véleményezési jogukkal a bejegyzés elején található lehetőségek valamelyikén. Köszönjük!
* Jelmagyarázat:
BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK
Er- Rekreációs célú erdőterület
Mt - Tájgazdálkodási mezőgazdasági terület
Zk- Közpark, közkert
Tk - Természetközeli terület
Ev-1 - Véderdő
BEÉPÍTÉSRE SZÁNT TERÜLETEK
Vi2 - Intézményi, jellemzően szabadon álló jellegű terület
Lk-2 - Kisvárosias, jellemzően szabadon álló jellegű terület