Bemutatkozás, eredményeink

A Mocsáros-dűlőben kialakult lakóközösség túlnyomó része nem volt őslakos. Érdekeik hol ütköztek, hol egymás erősítették. Hiányzott egy érdekérvényesítő szervezet. Az emberek éveken keresztül csak egymásnak panaszkodtak. A Mocsáros-dűlő gazdátlansága. A mindent elborító illegálisan lerakott törmelék, a szemétdombok, a burjánzó parlagfű, az önkényes területfoglalók mind-mind rontotta a lakosság közérzetét. Úgy érezték, hogy ez a vidék hiányzik az önkormányzat térképéről.

Az itt lakók többsége a lakókörülmények, a közbiztonság, a közúthálózat, a közvilágítás, a csatornázottság, a kommunális beruházások elmaradottságának megszüntetése érdekében hajlandóak voltak áldozni és tenni. 1999. június 14-én mintegy 40 fős taglétszámmal, azaz nagyjából ennyi család megalapította az Aquincum - Mocsáros Közhasznú Egyesületet. Az egyesület első elnöke dr. Gálszécsy András a Magyar Köztársaság nyugalmazott minisztere volt.

Az Egyesület alapszabályában is rögzített célja, hogy építse és szépítse, védje a lakókörnyezetét, megőrizze régmúlt korok emlékeit. Kezdeményezzen és véleményezzen minden olyan tervezett intézkedést, tevékenységet és magatartást, amely a lakóterület fejlesztését érinti és befolyásolja, ebben hatékonyan közreműködjön.

Azóta eltelt időszakban számos sikeres környezetvédelmi akció, rendezvény bizonyította az Egyesületünk szükségességét és életképességét. Megtanultuk lakókörnyezetünket óvni, embertársainkra odafigyelni és együtt megoldani a felmerülő problémákat.

EREDMÉNYEINK

- Rendkívüli közösségi összefogással, egy addig illegális hulladéklerakónak használt önkormányzati területen építettük fel a Gladiátor utcai Családi Pihenőparkot és Játszóteret, ami 2001-ben került átadásra. A parkot azóta is, egy év kényszerszünetet kivéve, önkéntes munkával, önkormányzati és pályázati forrásokból, valamint magánadományok segítségével mi bővítjük és üzemeltetjük. A fenntartáshoz nagyban hozzájárulnak a sikeres pályázatok, pl.: kerületi civil pályázatok, Fogadj Örökbe egy zöldterületet!, Fővárosi Környezetvédelmi Alap, Zöldövezet program. 

A játszótér fontos, központi helyszíne programjainknak, pár példa az elmúlt 25 évből: Óbuda-napi rendezvények, 1-5. Óbudai Terepfesztivál, Mikulás ünnepségek, szemétszedő akciók, fenntarthatósági és környezetvédelmi tematikájú ismeretterjesztő rendezvények, kézműves foglalkozások.  A park ingyenesen használható, lakóhelytől és egyesületi tagságtól függetlenül. A szépen rendben tartott természeti környezetnek, a játszótérnek és az ingyenesen használható sokféle sportpályának (focipálya, gumitéglás pálya, pétanque pálya, kültéri fitness eszközök) köszönhetően jól ismert a Pihenőpark a városrészen kívül és az agglomerációban is. A park kiemelkedő erénye gazdag növényvilága, közte az ismeretterjesztő funkciót is betöltő fűszerspirállal vagy a park előtt húzódó levendulás ágyással. A madarakról a Magyar Madártani Egyesület madárbarát kert programjának elvei szerint gondoskodunk.

- A hiánypótló játszótéri beruházáshoz kapcsolódik az általunk létrehozott, 4,3 km hosszú, 7 állomásból álló, 2012-ben átadott Mocsáros-tanösvény is, így a városnak ez a durván elhanyagolt része sokkal befogadóbbá, biztonságosabbá, alkalmazkodóbbá és egyben fenntarthatóbbá vált.

A tanösvény tervezője és kivitelezője a Renatur Bt. volt. A projekt a 2011-es Fővárosi Környezetvédelmi Alapjából valósulhatott meg. A 2018-as pályázati fordulóban elnyert összegből pedig felújítottuk az ismeretterjesztő táblákat.

- Úttörő munkát végeztünk a 3. kerületben a szelektív-hulladékgyűjtés bevezetése érdekében. Mielőtt még a házaknál elindult volna az FKF által szervezett szelektív hulladékgyűjtés, szerződéses partnerünkkel 2000. áprilisában papírgyűjtő konténereket helyeztünk ki a terület több pontján, valamint műanyag, illetve fém hulladék gyűjtését is megszerveztük.

Több mint tíz éve biztosítunk lehetőséget a helyi lakosok számára használt sütőolaj leadására, melyet a Biofilter Környezetvédelmi Zrt. szállít el.

Egyesületünk hozta el a kerületi iskolákba (Aquincum Általános Iskola, Fodros Általános Iskola, Dózsa György Általános Iskola) az Örs Vezér Téri Fák Környezetbarát Egyesület szelektív hulladékgyűjtéssel foglalkozó szemléletformáló kiállítását.

- Az elmúlt 20 évben rendszeresen szervezünk közösségi takarításokat a Mocsáros-dűlőben, és az Amfiteátrum környékén. A takarítások során nagy segítséget jelentenek az Árpád Gimnázium diákjai és tanáraik. 

- Parlagfűmentesítési pályázatnak köszönhetően fűkaszákat tudtunk vásárolni, amiket a helyi lakosok tudtak használni a gyomnövény visszaszorítása érdekében.

- 2008 és 2012 között 5 alkalommal rendeztük meg a Budapesti Triatlon Szövetséggel az Óbudai Terepfesztivált, melyet Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata támogatott.

- 2010-ben kezdeményezésünkre graffiti került az Aquincumi HÉV-megálló íves utasváró falára. Az aquincumi megállóban a hosszú képsoron a környék ismert épületei, jellegzetességi sorakoztak: az Északi összekötő vasúti híd, az Aquincum Múzeum, a Főtáv kémény, a Mocsáros látképe, a Rubik szobor a Graphisoft parkban, a Polgári amfiteátrum és a kimaradhatatlan Duna-part. A megálló 2016-os áthelyezésekor az utasváró eltávolították. 2013-ban a BKK-val együttműködésben elkészülhetett a Filatorigát megálló kifestése is. A képeket mindkét helyszínen Sági Bálint és Hős Endre graffiti-művészek tervezték és festették fel. Hős Endrének köszönhetjük az Egyesület logóját is.

- Egyesület csaknem húsz évig próbálkozott a Határ úton az 1870-es évek végén felállított határkövek megmaradt két példányának újra állításával, megmentésével. Ez a két kő emléke annak a határkő sornak, amely az 1873-as városrészek egyesítése utáni Budapestet körbe vette. A Határ úton négy darab volt belőlük. Egy, az ott lakó szemtanúk szerint eltörött, egyet pedig biztosan elszállítottak ismeretlen helyre.

Ennek a megmaradt kettőnek is mostoha sors jutott. Az egyik a Mocsáros-dűlőben egy bozótban feküdt évtizedeken át, a másik a 2000-es évek elején az útépítéskor fordult ki a földből. Eredeti helyén egyiket sem lehetett felállítani, tekintve, hogy ott vezet az út. Így, a Földhivatallal egyeztetve, két lakóház előtt helyezte el azokat a kerületi önkormányzat 2021-ben. Az egyik határkő környezetét gondos lakók tartják rendben, a másik határkő környezetét a 3. kerületi Fogadj örökbe egy zöldterületet! pályázatnak köszönhetően zöldítettük és a továbbiakban is karbantartjuk.

- Kezdetektől fogva kiemelt célunk volt, hogy elérjük a Mocsáros-dűlő természetes zöldterületének megtisztítását az illegális hulladékoktól, romos házaktól és hogy rendezésre kerüljenek a tulajdonviszonyok. Nem támogattuk soha a terület beépítését, a beépítésre irányuló törekvések ellen aktívan felléptünk.

2008-ban Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata elvégeztette a Mocsáros dűlő helyi védettségű természetvédelmi területeinek felülvizsgálatát. 

2021 februárjában döntött a Fővárosi Önkormányzat Budapest főváros településszerkezeti tervének felülvizsgálatáról, amelynek számunkra fontos eleme volt, hogy a Mocsárosdűlő területéből az eddigi ~918 ezer négyzetméter beépítésre szánt területből ~650 ezer négyzetmétert beépítésre nem szánt területnek nyilvánított. 2024-ben a Mocsáros-dűlő természetvédelmi területe 24 hektárról 75 hektárra bővült. Az Európai Unió LIFE-pályázatának támogatásával egy 7 évig tartó, széleskörű élőhelyrehabilitációs munka kezdődött a Mocsárosban 2024-ben.

- Egyesületünknek a Mocsáros-dűlőért végzett, kiemelkedően hasznos, értékmentő tevékenységéért, környezettudatos szemléletre ösztönző, példamutató civil kezdeményezéseiért Budapest Főváros Közgyűlése, 2021. szeptember 1-jei döntése alapján „Budapestért-díjat” adományozott.

Szintén 2021-ben vehettük át a Balázs Lajos Óbudai Civil Díjat, amit Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat minden évben egy, a kerületben élőkért elhivatottan és kitartóan tevékenykedő civil szervezetnek ítél oda.

- Egyesületünk a Magyar Madártani Egyesület és a Levegő Munkacsoport tagja.